24‑Port xStack L3 Gigabit Stackable Managed Switch with Optional 10 Gigabit Uplinks

DGS‑3627

  • Product Status: Phased Out
The xStack DGS-3600 series of next generation Layer 3 Gigabit switches delivers performance, flexibility, security, multi-layer QoS and access, and redundant power option for SMB and enterprises. With high Gigabit port densities, SFP support, 10-Gigabit uplink options and advanced software functions, these switches can act as departmental accesslayer devices or core switches to form a multi-level network structured with high-speed backbone and centralized servers.

Download the datasheet.

List Retailers
  • Fysisk stackning med 10 Gigabit koppar (CX4) eller fiber (XFP)
  • Funktioner för VoD och IP-TV
  • Omfattande IPv4/v6 routing-egenskaper
  • IGMP och MLD snooping (IPv4/v6 multicasting)
DGS-3627 är en del av D-Links xStack-familj av Layer 3 core-Gigabitswitchar med stackningsmöjlighet som kombinerar prestanda med robust säkerhet, Quality of Service (QoS), mångsidiga administrationsfunktioner, möjlighet till redundant strömförsörjning och skalbar flexibilitet. Alla dessa funktioner återfinns vanligen i dyrare chassibaserade lösningar.

Flexibla stackningsmöjligheter
Flera DGS-3627 switchar kan stackas fysiskt med användning av CX4 10 Gigabit kopparmoduler eller XFP fibermoduler. I denna konfiguration kan man skapa en eller två 10 Gigabit-stacklänkar, beroende på om man använder linjär stackning eller feltolerant stackning i ring. Upp till 12 switchar kan stackas på detta sätt. De tre modulplatserna kan också användas för 10-Gigabit-uplinks i koppar eller XFP fiber till servrar eller som stamnät-förbindelse.

Enkel utbyggbarhet utöver fysisk stackning
Med hjälp av D-Links Single IP Management (SIM)-funktion kan du lätt lägga till ända upp till 32 st switchenheter - oberoende av modell - i en virtuell stack som komplement till din fysiska stack. Flera switchar kan konfigureras, övervakas och administreras på webben från vilken arbetsstation som helst via en enda IP-adress. Den fysiska stacken hanteras som en enda enhet, eftersom alla stackade enheter identifieras med en enda IP-adress.  Administration och konfigurering utförs via ett enkelt men kraftfullt webbgränssnitt eller ett kammando baserat gränssnitt (CLI).

Heltäckande säkerhet
En komplett uppsättning av säkerhetsfunktioner ingår: L2/L3/L4 flernivå accesskontrollistor (ACL) och 802.1X användarautentisering via TACACS+ och RADIUS-servrar. Switchen erbjuder också trafik stryrning och IPv4/v6 statisk routing (Layer 3) för att öka nätverkets prestanda och säkerhet. När denna switch implementeras tillsammans med en D-Link NetDefend brandvägg kan den - ensam eller i en stack- automatiskt sätta en klient, som uppvisar onormalt beteende, i karantän. Denna funktion, D-Links ZoneDefense, erbjuder proaktiv nätverkssäkerhet genom att förhindra virus att sprids i nätverket och oskadliggöra nätverksattacker.

Utökad nätverksprestanda och tillgänglighet
DGS-3627-switchen har stöd för VLAN inklusive GARP/GVRP och 802.1Q för att förbättra nätverkets säkerhet och prestanda. Switchen erbjuder en kraftfull uppsättning av QoS/CoS flernivåfunktioner (Layer 2, 3, 4) för att garantera att tidskritiska tjänster som VoIP, ERP, Intranet och videokonferenser prioriteras. Bandbreddskontroll tillåter administratören att ställa in trafikbegränsning på varje port så att den utlovade servicenivån för slutanvändaren kan garanteras. För avancerade applikationer möjliggör flödes reglerad bandbreddskontroll vilket ger en smidig finjustering för olika tjänster beroende på IP-adresser eller protokoll. Till detta kommer även den unika funktionen D-Link Safeguard Engine™, med vilken administratören kan konfigurera gränsvärden som begränsar effekten av "packet flooding" där switchen får motta en enorm mängd paket, vilket vanligtvis förorsakas  av virus- eller maskutbrott. Detta ökar switchens tillförlitlighet, användbarhet och tillgänglighet
 

Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Related Products

1‑Port mini GBIC module for 1000BaseLX (LC duplex)
DEM-310GT
Find out more
1‑port multi‑mode 1000Base‑SX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (550 m)
DEM-311GT
Find out more
3m Cable for D‑Link 10GbE CX4 Module
DEM-CB300CX
Find out more
Number of ports
16 to 30 ports
Layer
Layer 3
Main type of ports
1000BASE-T Gigabit Ethernet
Type of uplink ports
Combo 1000BASE-T/SFP

Open slot
Switching capacity
108 Gbps
Form Factor
Rackmountable
Physical stacking
Up to 12 devices

Up to 40 Gbps bidirectional bandwidth
Virtual stacking (up to 32 devices)
Supported
MAC address
16K
Spanning Tree Protocol
802.1D STP

802.1s MSTP

802.1w RSTP
Ethernet ring protection switching (ERPS)
Supported
Link aggregation
802.3ad
VLAN group (max static)
4K
VLAN type
GVRP

MAC-based

Port-based

Protocol-based
Advanced VLAN
Double VLAN (Q-in-Q)

Super VLAN
IPv4/IPv6 routing table
IPv4 - 12K

IPv6 - 6K
IPv4/IPv6 forwarding table
IPv4 - 8K

IPv6 - 4K
IP interfaces
256
IPv6 Ready
Supported
IPv6 tunneling
Supported
Multicasting
Supported
PIM-SM
Supported
DVMRP v3
Supported
RIP v1/v2
Supported
RIPng
Supported
OSPF
Supported
BGP
Supported
OSPFv3
Supported
Number of QoS queues per port
8
CoS based on contents
Supported
Bandwidth control
64 Kbps minimum granularity
Time-based QoS
Supported
ACL type
Egress

Ingress

VLAN-based
ACL based on packet contents
Supported
Time-based ACL
Supported
Encryption protocol supported
SSH

SSL (v1/v2/v3)
IP-MAC-port binding (IMPB) / Smart Binding
Supported
ARP spoofing
Supported
BPDU attack protection
Supported
802.1X access control
Supported
Microsoft NAP support
Supported
RADIUS/TACACS+ authentication
Supported
SNMP (v1/v2c/v3)
Supported
RMON v1/v2
Supported
sFlow
Supported
ICMPv6
Supported

FAQ

  • What is the default IP address of my D Link Managed Switch ? Read Answer
Version Date Type File Size
Datasheet - PDF 1.04mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual Manual 2010-11-12 PDF 17.02mb Download
Version Description Date
Firmware 2.80B35 Firmware 2010-07-18 Download
Version Description Date
D-View Software 2.80B31 D-View Software 2010-08-24 Download
MIB Software 2.50B25 MIB Software 2010-06-28 Download
Version Description Date
DEU_CE_Declaration_RevA CE Declaration 2009-06-04 Download
DEU_AD_Cli_Manual_RevA Cli Manual - Download
DEU_Web_Ref_v2_RevA Web UI Reference Guide - Download